CLICK TO ENLARGE
Key Features of Honor Play 80 Upcoming
- Honor Play 80 mobile is using Mediatek Dimensity 6300 processor with 64 bit architecture.
- Honor Play 80 mobile is having 4 GB RAM and Mali-G57 MC2 Graphics.
- Honor Play 80 mobile is loaded with 13 MP Primary Camera.
- Honor Play 80 mobile is also having 5 MP Selfie Camera.
- Honor Play 80 mobile powered by 5300 mAh battery.
- Honor Play 80 mobile supporting storage of 128 GB.
| Mobile Name : | Honor Play 80 |
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6300 ( 64 bit ) |
| RAM : | 4 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
| Rear Camera/s : | 13 MP |
| Selfie Camera : | 5 MP |
| Storage : | 128 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 5300 mAh |
| Released Date : | April 06, 2026 |
Brief Description of Honor Play 80 Mobile
Honor Play 80 Mobile from Honor is powered by Mediatek Dimensity 6300 Processor having 64 bit Architecture. Honor Play 80 Mobile is also having 4 GB RAM , Primary Camera of 13 MP , with Selfie Camera of 5 MP. This Mobile comes with 128 GB Internal Memory , and power backed by 5300 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Honor Play 80
General Information
| Operating System : | Android v15 |
Performance
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6300 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 6 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
|---|
| RAM : | 4 GB |
Display
| Display Type : | TFT LCD |
|---|
| Screen Size : | 6.75 inches (17.15 cm) |
|---|
| Resolution : | 720 x 1600 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 20:9 |
|---|
| Pixel Density : | 260 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 85.5% |
|---|
| Bezel-Less Display : | Waterdrop notch |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen |
|---|
| Peak Brightness : | 450 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 90 Hz |
Design
| Height : | 167 mm |
|---|
| Width : | 77 mm |
|---|
| Thickness : | 7.9 mm |
|---|
| Weight : | 186 grams |
|---|
| Colours : | Black, Blue, Azure |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 13 MP ( f/2.2 ) |
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 5 MP ( f/2.2 ) |
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 5300 mAh |
|---|
| Type : | Li-Polymer |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 15W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | 2.5W |
Storage
| Internal Memory : | 128 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth : | v5.3 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 4 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 6 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 6 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
This Page visited 8 times.
Post published on : 02-04-2026 by FindGsm | Updated on : 03-04-2026