CLICK TO ENLARGE
Key Features of Honor X80i Upcoming
- Honor X80i mobile is using Mediatek Dimensity 6500 Elite processor with 64 bit architecture.
- Honor X80i mobile is having 8 GB RAM and Mali-G57 MC2 Graphics.
- Honor X80i mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- Honor X80i mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- Honor X80i mobile powered by 7000 mAh battery.
- Honor X80i mobile supporting storage of 128 GB.
| Mobile Name : | Honor X80i |
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6500 Elite ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
| Rear Camera/s : | 50 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 128 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 7000 mAh |
| International Price (Expected) : | 250 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
Brief Description of Honor X80i Mobile
Honor X80i Mobile from Honor is powered by Mediatek Dimensity 6500 Elite Processor having 64 bit Architecture. Honor X80i Mobile is also having 8 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 128 GB Internal Memory , and power backed by 7000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Honor X80i
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | MagicOS 10 |
Performance
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6500 Elite |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 6 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
|---|
| RAM : | 8 GB |
Display
| Display Type : | AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 6.6 inches (16.76 cm) |
|---|
| Resolution : | 1200 x 2600 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 19.5:9 |
|---|
| Pixel Density : | 434 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 90.1% |
|---|
| Screen Protection : | Aluminosilicate glass |
|---|
| Bezel-Less Display : | Island Cut |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 6500 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
|---|
| PWM : | 3840Hz |
Design
| Height : | 157.4 mm |
|---|
| Width : | 75.4 mm |
|---|
| Thickness : | 7.3 mm |
|---|
| Weight : | 185 grams |
|---|
| Build Material : | Glass front, aluminum frame, glass back |
|---|
| Colours : | Black, White, Pink, Green |
|---|
| Waterproof : | IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) |
|---|
| Drop Resistant : | up to 1.8m |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP ( f/1.8 ) |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP ( f/2.0 ) |
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 7000 mAh |
|---|
| Type : | Li-Polymer |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 45W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | 6W |
Storage
| Internal Memory : | 128 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth : | v6.0 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| Infrared : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | On-screen |
|---|
| Fingerprint Sensor Type: | Optical |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Proximity (ultrasonic), Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 8 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 512 GB
This Page visited 29 times.
Post published on : 02-04-2026 by FindGsm | Updated on : 03-04-2026