CLICK TO ENLARGE
Key Features of OnePlus Nord CE6 Lite Upcoming
✩ Also known as OnePlus Nord CE6 Lite 5G
- OnePlus Nord CE6 Lite mobile is using Mediatek Dimensity 6300 processor with 64 bit architecture.
- OnePlus Nord CE6 Lite mobile is having 6 GB RAM and Mali-G57 MC2 Graphics.
- OnePlus Nord CE6 Lite mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- OnePlus Nord CE6 Lite mobile is also having 16 MP Selfie Camera.
- OnePlus Nord CE6 Lite mobile powered by 7000 mAh battery.
- OnePlus Nord CE6 Lite mobile supporting storage of 128 GB.
| Mobile Name : | OnePlus Nord CE6 Lite |
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6300 ( 64 bit ) |
| RAM : | 6 GB |
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
| Rear Camera/s : | 50 MP(ois) |
| Selfie Camera : | 16 MP |
| Storage : | 128 GB |
| Battery : | 7000 mAh |
Brief Description of OnePlus Nord CE6 Lite Mobile
OnePlus Nord CE6 Lite Mobile from OnePlus is powered by Mediatek Dimensity 6300 Processor having 64 bit Architecture. OnePlus Nord CE6 Lite Mobile is also having 6 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 16 MP. This Mobile comes with 128 GB Internal Memory , and power backed by 7000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of OnePlus Nord CE6 Lite
General Information
| Operating System : | Android v16 |
Performance
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6300 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 6 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
|---|
| RAM : | 6 GB |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 6.7 inches (17.02 cm) |
|---|
| Resolution : | 1080 x 2400 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 20:9 |
|---|
| Pixel Density : | 393 ppi |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
Design
| Thickness : | 8.0 mm |
|---|
| Weight : | 206 grams |
|---|
| Colours : | Black |
|---|
| Waterproof : | Dust tight and water resistant |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP (ois) ( f/1.8, 25mm (wide) focal length, 1/1.95" sensor size, 0.8µm pixel size ) |
| Auxillery Camera : | Yes |
|---|
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| OIS : | Yes |
|---|
| Flash : | Dual LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 16 MP ( f/2.4, 24mm (wide) focal length, 1/3.0" sensor size, 1.0µm pixel size ) |
| Front Camera Features : | Panorama |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 7000 mAh |
|---|
| Removable: | No |
| USB Type-C : | USB Type-C |
Storage
| Internal Memory : | 128 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Shared Slot with SIM) |
|---|
| Storage Type: | UFS |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
This Page visited 23 times.
Post published on : 31-03-2026 by FindGsm | Updated on : 31-03-2026