CLICK TO ENLARGE
Key Features of Oppo K15 Pro Upcoming
- Oppo K15 Pro mobile is using Mediatek Dimensity 8500 processor with 64 bit architecture.
- Oppo K15 Pro mobile is having 12 GB RAM and Mali-G720 MC8 Graphics.
- Oppo K15 Pro mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- Oppo K15 Pro mobile is also having 16 MP Selfie Camera.
- Oppo K15 Pro mobile powered by 7500 mAh battery.
- Oppo K15 Pro mobile supporting storage of 256 GB.
Brief Description of Oppo K15 Pro Mobile
Oppo K15 Pro Mobile from Oppo is powered by Mediatek Dimensity 8500 Processor having 64 bit Architecture. Oppo K15 Pro Mobile is also having 12 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 16 MP. This Mobile comes with 256 GB Internal Memory , and power backed by 7500 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Oppo K15 Pro
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | ColorOS 16 |
Performance
| Chipset : | Mediatek Dimensity 8500 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 4 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G720 MC8 |
|---|
| RAM : | 12 GB |
Display
| Display Type : | AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 6.59 inches (16.74 cm) |
|---|
| Resolution : | 1280 x 2800 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 19.5:9 |
|---|
| Pixel Density : | 467 ppi |
|---|
| Refresh Rate : | 144 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
Design
| Thickness : | 8.3 mm |
|---|
| Weight : | 197 grams |
|---|
| Colours : | Gray, Silver, Pink, Black/Gold |
|---|
| Waterproof : | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets, immersible up to 1.5m for 30 min) |
|---|
| Feature : | Built-in cooling fan |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP ( f/1.8, 27mm (wide) focal length ) |
| Ultra-Wide Angle Camera : | 8 MP |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 16 MP ( f/2.4, 22mm (wide) focal length ) |
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 7500 mAh |
|---|
| Type : | Silicon Carbon |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 80W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | Yes |
|---|
| Bypass Charging : | Yes |
Storage
| Internal Memory : | 256 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| Storage Type: | UFS 4.0 |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| Infrared : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | On-screen |
|---|
| Fingerprint Sensor Type: | Optical |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 12 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 512 GB
This Page visited 11 times.
Post published on : 31-03-2026 by FindGsm | Updated on : 31-03-2026