CLICK TO ENLARGE
Key Features of Oppo K15 Pro Plus Upcoming
- Oppo K15 Pro Plus mobile is using Mediatek Dimensity 9500s processor with 64 bit architecture.
- Oppo K15 Pro Plus mobile is having 12 GB RAM and Immortalis-G925 MC12 Graphics.
- Oppo K15 Pro Plus mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- Oppo K15 Pro Plus mobile is also having 16 MP Selfie Camera.
- Oppo K15 Pro Plus mobile powered by 8000 mAh battery.
- Oppo K15 Pro Plus mobile supporting storage of 256 GB.
| Mobile Name : | Oppo K15 Pro Plus |
| Chipset : | Mediatek Dimensity 9500s ( 64 bit ) |
| RAM : | 12 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Immortalis-G925 MC12 |
| Rear Camera/s : | 50 MP(ois) - 8 MP |
| Selfie Camera : | 16 MP |
| Storage : | 256 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 8000 mAh |
Brief Description of Oppo K15 Pro Plus Mobile
Oppo K15 Pro Plus Mobile from Oppo is powered by Mediatek Dimensity 9500s Processor having 64 bit Architecture. Oppo K15 Pro Plus Mobile is also having 12 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 16 MP. This Mobile comes with 256 GB Internal Memory , and power backed by 8000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Oppo K15 Pro Plus
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | ColorOS 16 |
Performance
| Chipset : | Mediatek Dimensity 9500s |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 3 nm ) |
|---|
| Graphics : | Immortalis-G925 MC12 |
|---|
| RAM : | 12 GB |
Display
| Display Type : | AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 6.78 inches (17.22 cm) |
|---|
| Resolution : | 1280 x 2800 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 19.5:9 |
|---|
| Pixel Density : | 454 ppi |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Refresh Rate : | 165 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
Design
| Thickness : | 8.3 mm |
|---|
| Weight : | 213 grams |
|---|
| Colours : | Gray, Silver, Pink |
|---|
| Waterproof : | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets, immersible up to 1.5m for 30 min) |
|---|
| Feature : | Built-in cooling fan |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP (ois) ( f/1.8, 27mm (wide) focal length ) |
| Ultra-Wide Angle Camera : | 8 MP |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| OIS : | Yes |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 16 MP ( f/2.4, 22mm (wide) focal length ) |
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 8000 mAh |
|---|
| Type : | Silicon Carbon |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 100W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | Yes |
|---|
| Bypass Charging : | Yes |
Storage
| Internal Memory : | 256 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| Storage Type: | UFS 4.1 |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| Infrared : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | On-screen |
|---|
| Fingerprint Sensor Type: | Ultrasonic |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 12 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 512 GB
This Page visited 13 times.
Post published on : 31-03-2026 by FindGsm | Updated on : 01-04-2026