CLICK TO ENLARGE
Key Features of Xiaomi Redmi Note 15 Special Upcoming
✩ Also known as Xiaomi Redmi Note 15 Special Edition, Xiaomi Redmi Note 15 SE 5G
- Xiaomi Redmi Note 15 Special mobile is using Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 processor with 64 bit architecture.
- Xiaomi Redmi Note 15 Special mobile is having 8 GB RAM and Adreno 710 Graphics.
- Xiaomi Redmi Note 15 Special mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- Xiaomi Redmi Note 15 Special mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- Xiaomi Redmi Note 15 Special mobile powered by 5800 mAh battery.
- Xiaomi Redmi Note 15 Special mobile supporting storage of 128 GB.
Brief Description of Xiaomi Redmi Note 15 Special Mobile
Xiaomi Redmi Note 15 Special Mobile from Redmi is powered by Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 Processor having 64 bit Architecture. Xiaomi Redmi Note 15 Special Mobile is also having 8 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 128 GB Internal Memory , and power backed by 5800 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Xiaomi Redmi Note 15 Special
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | HyperOS 3 |
Performance
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 4 nm ) |
|---|
| Graphics : | Adreno 710 |
|---|
| RAM : | 8 GB |
Display
| Display Type : | AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 6.77 inches (17.2 cm) |
|---|
| Resolution : | 1080 x 2392 pixels |
|---|
| Pixel Density : | 388 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 89.1% |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 3200 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
|---|
| Display Color : | 68B |
Design
| Height : | 165.0 mm |
|---|
| Width : | 75.4 mm |
|---|
| Thickness : | 7.4 mm |
|---|
| Colours : | Crimson Reserve red, Carbon Black, Frosted White |
|---|
| Waterproof : | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP ( f/1.8, 1/2.88" sensor size, 0.61µm pixel size ) |
| Auxillery Camera : | Yes |
|---|
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP |
| Front Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30/60fps |
Battery
| Battery Capacity : | 5800 mAh |
|---|
| Type : | Li-ion |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 45W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | 22.5W |
Storage
| Internal Memory : | 128 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Shared Slot with SIM) |
|---|
| Storage Type: | UFS |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1l+B1C) |
|---|
| Infrared : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
|---|
| Audio Features: | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | On-screen |
|---|
| Fingerprint Sensor Type: | Optical |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 8 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
This Page visited 14 times.
Post published on : 31-03-2026 by FindGsm | Updated on : 31-03-2026