| Mobile Name : | Xiaomi Redmi Note 15 Special |
|---|---|
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Adreno 710 |
| Rear Camera/s : | 50 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 128 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 5800 mAh |
| Operating System : | Android v16 |
|---|---|
| Custom UI : | HyperOS 3 |
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 |
|---|---|
| CPU Cores : | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Architecture : | 64 bit ( 4 nm ) |
| Graphics : | Adreno 710 |
| RAM : | 8 GB |
| Display Type : | AMOLED |
|---|---|
| Screen Size : | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Resolution : | 1080 x 2392 pixels |
| Pixel Density : | 388 ppi |
| Screen To Body Ratio : | 89.1% |
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Peak Brightness : | 3200 nits |
| Refresh Rate : | 120 Hz |
| Display Color : | 68B |
| Height : | 165.0 mm |
|---|---|
| Width : | 75.4 mm |
| Thickness : | 7.4 mm |
| Colours : | Crimson Reserve red, Carbon Black, Frosted White |
| Waterproof : | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Camera Setup : | Dual |
|---|---|
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP ( f/1.8, 1/2.88" sensor size, 0.61µm pixel size ) |
| Auxillery Camera : | Yes |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
| Flash : | LED Flash |
| Camera Features : | Panorama HDR |
| Video Recording : | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Camera Setup : | Single |
|---|---|
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP |
| Front Camera Features : | Panorama HDR |
| Video Recording : | 1080p@30/60fps |
| Battery Capacity : | 5800 mAh |
|---|---|
| Type : | Li-ion |
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 45W |
| USB Type-C : | USB Type-C |
| Reverse Wired : | 22.5W |
| Internal Memory : | 128 GB |
|---|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Shared Slot with SIM) |
| Storage Type: | UFS |
| USB OTG: | Yes |
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
| VoLTE : | Yes |
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Wifi Features : | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth : | v5.4 |
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1l+B1C) |
| Infrared : | Yes |
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker: | Yes |
| Audio Jack: | USB Type-C |
| Audio Features: | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|---|
| Fingerprint Sensor Position: | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type: | Optical |
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |