CLICK TO ENLARGE
Key Features of Honor Watch X5i Launched
- Honor Watch X5i screen size is 1.97 inches inches.
- Honor Watch X5i Smart watch is also having AMOLED display.
- Honor Watch X5i mobile powered by 420 mAh battery.
| Smart Watch Name : | Honor Watch X5i |
| Shape & Surface : | Square |
| Screen Size : | 1.97 inches Inches ( 5 Cm ) |
| Display : | AMOLED |
| Compatible OS : | Android, iOS |
| Battery : | 420 mAh |
| Expected Int. Price : | 30 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
Brief Description of Honor Watch X5i Smart Watch
Honor Watch X5i Smart Watch from Honor is a Square Shape having AMOLED Display. Honor Watch X5i Smart Watch is also having 1.97 inches inches screen size with Resolution of 390 x 450 pixels , and its Market price is 30 EURO in International Market . It is compatible with Android, iOS Operating Systems.
Specifications of Honor Watch X5i
Design
| Shape & Surface : | Square |
|---|
| Body material : | Glass front, plastic frame, plastic back |
|---|
| Colours : | Black, White |
|---|
| Dimensions : | 46.7 x 40.5 x 10.9 mm |
|---|
| Weight : | 28 grams |
Display
| Display Type : | AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 1.97 inches Inches ( 5 Cm ) |
|---|
| Resolution : | 390 x 450 pixels |
|---|
| Pixel Density : | 302 ppi |
Compatibility
| Compatible OS : | Android, iOS |
Smartphone Remote Features
| Make Call : | Yes |
|---|
| Receive Call : | Yes |
|---|
| Find My Phone : | Yes |
|---|
| Inbuilt Microphone : | Yes |
|---|
| Inbuilt Speaker : | Yes |
Battery
| Battery Capacity : | 420 mAh |
|---|
| Battery Type : | Lithium Polymer |
|---|
| Removable Battery: | No |
Connectivity
| Bluetooth : | v5.4 |
Notifications
| Text Message (SMS) : | Yes |
|---|
| Incoming Call : | Yes |
|---|
| Alarm : | Yes |
|---|
| Smartphone Low Battery Alert : | Yes |
|---|
| Timer : | Yes |
Activity Tracker
| Calories Intake Burned : | Yes |
|---|
| Distance : | Yes |
|---|
| Steps : | Yes |
|---|
| Sleep Quality : | Yes |
|---|
| Hours Slept : | Yes |
|---|
| Heart Rate : | Yes |
|---|
| Activity-Inactivity : | Yes |
|---|
| Active Minutes : | Yes |
Features
| Water Resistance : | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
Additional Features
| Alarm Clock : | Yes |
|---|
| Stop Watch : | Yes |
Post published on : 03-04-2026 by FindGsm | Updated on : 03-04-2026