CLICK TO ENLARGE
Key Features of Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 Launched
- Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 mobile is using Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 processor with 64 bit architecture.
- Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 mobile is having 8 GB RAM and Adreno 825 Graphics.
- Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 mobile is loaded with 13 MP Primary Camera.
- Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 mobile powered by 10200 mAh battery.
- Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 mobile supporting storage of 128 GB.
| Mobile Name : | Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 |
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Adreno 825 |
| Main Camera : | 13 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 128 GB |
| Battery : | 10200 mAh |
| Released Date : | March 24, 2026 |
Brief Description of Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 Mobile
Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 Mobile from Lenovo is powered by Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 Processor having 64 bit Architecture. Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 Mobile is also having 8 GB RAM , Primary Camera of 13 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 128 GB Internal Memory , and power backed by 10200 mAh Battery.
Specifications of Lenovo Idea Tab Pro Gen 2
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Software Support : | Up to 2 major Android upgrades |
Performance
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 4 nm ) |
|---|
| Graphics : | Adreno 825 |
|---|
| RAM : | 8 GB ( ) |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 13.0 inches (33.02 cm) |
|---|
| Resolution : | 3504 x 2190 pixels |
|---|
| Pixel Density : | 318 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 86.1% |
|---|
| Screen Protection : | Mohs level 5 |
|---|
| Peak Brightness : | 800 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 144 Hz |
Design
| Height : | 296.5 mm |
|---|
| Width : | 191.9 mm |
|---|
| Thickness : | 6.2 mm |
|---|
| Weight : | 598 grams |
|---|
| Build Material : | Glass front, aluminum frame |
|---|
| Colours : | Luna Grey, Cloud Grey, Jelly Mint |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Primary Camera (Wide Angle) : | 13 MP |
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Video Recording : | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 10200 mAh |
|---|
| Type : | Li-ion |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 45W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
Storage
| Internal Memory : | 128 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC |
|---|
| Storage Type: | UFS 4.0 |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth : | v6.0 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS |
|---|
| USB Connectivity : | USB 3.2, Mass storage device, USB charging |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Proximity (accessories only), Gyro |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 8 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 512 GB
Post published on : 01-04-2026 by FindGsm | Updated on : 01-04-2026