CLICK TO ENLARGE
Key Features of Vivo Pad6 Pro Upcoming
- vivo Pad6 Pro mobile is using Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor with 64 bit architecture.
- vivo Pad6 Pro mobile is having 8 GB RAM and Adreno 840 Graphics.
- vivo Pad6 Pro mobile is loaded with 13 MP Primary Camera.
- vivo Pad6 Pro mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- vivo Pad6 Pro mobile powered by 13000 mAh battery.
- vivo Pad6 Pro mobile supporting storage of 256 GB.
| Mobile Name : | vivo Pad6 Pro |
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Adreno 840 |
| Main Camera : | 13 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 256 GB |
| Battery : | 13000 mAh |
| Released Date : | April 03, 2026 |
Brief Description of vivo Pad6 Pro Mobile
vivo Pad6 Pro Mobile from Vivo is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 Processor having 64 bit Architecture. vivo Pad6 Pro Mobile is also having 8 GB RAM , Primary Camera of 13 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 256 GB Internal Memory , and power backed by 13000 mAh Battery.
Specifications of vivo Pad6 Pro
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | OriginOS 6 |
Performance
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 3 nm ) |
|---|
| Graphics : | Adreno 840 |
|---|
| RAM : | 8 GB ( ) |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 13.2 inches |
|---|
| Resolution : | 2512 x 3840 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 3:2 |
|---|
| Pixel Density : | 348 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 86.8% |
|---|
| Peak Brightness : | 1200 nits |
|---|
| HDR 10/ HDR+ Support : | HDR |
|---|
| Refresh Rate : | 144 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
Design
| Height : | 297 mm |
|---|
| Width : | 199.8 mm |
|---|
| Thickness : | 6.2 mm |
|---|
| Weight : | 663 grams |
|---|
| Build Material : | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
|---|
| Colours : | Gray, Blue, Purple |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Primary Camera (Wide Angle) : | 13 MP |
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama |
|---|
| Video Recording : | 4K, 1080p |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 13000 mAh |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 66W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
Storage
| Internal Memory : | 256 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| Storage Type: | UFS 4.1 |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 dual-band |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| USB Connectivity : | USB 3.2, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes (8 speakers) |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 512 GB
RAM : 16 GB - STORAGE : 512 GB
Post published on : 31-03-2026 by FindGsm | Updated on : 31-03-2026