| Mobile Name : | Realme 16 |
|---|---|
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6400 Turbo ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB |
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
| Main Camera : | 50 MP - 2 MP |
| Camera Sensor : | Sony IMX852 |
| Selfie Camera : | 50 MP |
| Storage : | 256 GB |
| Battery : | 7000 mAh |
| Released Date : | January 29, 2026 |