| Mobile Name : | vivo V70 FE |
|---|---|
| Chipset : | Mediatek Dimensity 7360 Turbo ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB |
| Graphics : | Mali-G615 MC2 |
| Main Camera : | 200 MP(ois) - 8 MP |
| Camera Sensor : | Samsung HP5 |
| Selfie Camera : | 32 MP |
| Storage : | 256 GB |
| Battery : | 7000 mAh |
| Released Date : | March 17, 2026 |