CLICK TO ENLARGE
Key Features of Ai Plus Nova 2 Ultra Launched
- Ai Plus Nova 2 Ultra mobile is using Mediatek Dimensity 7400 processor with 64 bit architecture.
- Ai Plus Nova 2 Ultra mobile is having 6 GB RAM and Arm Mali-G615 MC2 Graphics.
- Ai Plus Nova 2 Ultra mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- Ai Plus Nova 2 Ultra mobile is coming with Sony IMX752 sensor.
- Ai Plus Nova 2 Ultra mobile is also having 13 MP Selfie Camera.
- Ai Plus Nova 2 Ultra mobile powered by 6000 mAh battery.
- Ai Plus Nova 2 Ultra mobile supporting storage of 128 GB.
| Mobile Name : | Ai Plus Nova 2 Ultra |
| Chipset : | Mediatek Dimensity 7400 ( 64 bit ) |
| RAM : | 6 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Arm Mali-G615 MC2 |
| Rear Camera/s : | 50 MP - 8 MP |
| Camera Sensor : | Sony IMX752 |
| Selfie Camera : | 13 MP |
| Storage : | 128 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 6000 mAh |
| Antutu Score : | 670974 (v10) |
| Indian Price (Expected) : | 16999 ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | April 09, 2026 |
Brief Description of Ai Plus Nova 2 Ultra Mobile
Ai Plus Nova 2 Ultra Mobile from AI Plus is powered by Mediatek Dimensity 7400 Processor having 64 bit Architecture. Ai Plus Nova 2 Ultra Mobile is also having 6 GB RAM , Primary Camera of 50 MP with Sony IMX752 camera sensor, and with Selfie Camera of 13 MP. This Mobile comes with 128 GB Internal Memory , and power backed by 6000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Ai Plus Nova 2 Ultra
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | NxtQuantum OS |
|---|
| Software Support : | Up to 1 major Android upgrades |
Performance
| Chipset : | Mediatek Dimensity 7400 |
|---|
| CPU Cores : | 2.6 GHz, Octa Core Processor (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 4 nm ) |
|---|
| Graphics : | Arm Mali-G615 MC2 |
|---|
| RAM : | 6 GB(LPDDR4X) |
Display
| Display Type : | AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 6.78 inches (17.22 cm) |
|---|
| Resolution : | 2772 x 1272 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 20:9 |
|---|
| Pixel Density : | 450 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 81.3% |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 1800 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
Design
| Weight : | 200 grams |
|---|
| Colours : | Black |
|---|
| Waterproof : | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP ( Sony IMX752 ) |
| Ultra-Wide Angle Camera : | 8 MP |
| Autofocus : | Yes |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Video Recording : | 1080p |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 13 MP |
| Video Recording : | 1080p |
Battery
| Battery Capacity : | 6000 mAh |
|---|
| Type : | Li-Polymer |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 40W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
Storage
| Internal Memory : | 128 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Dedicated Slot) |
|---|
| Storage Type: | UFS 2.2 |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| FM Radio : | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 6 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 128 GB
This Page visited 15 times.
Post published on : 28-04-2026 by FindGsm | Updated on : 28-04-2026