| Mobile Name : | Ai Plus Nova 2 |
|---|---|
| Chipset : | UNISOC T8200 ( 64 bit ) |
| RAM : | 4 GB [ Click For More Options ] |
| Rear Camera/s : | 50 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 64 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 6000 mAh |
| Indian Price (Expected) : | 8999 ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | April 09, 2026 |
| Operating System : | Android v16 |
|---|---|
| Custom UI : | NxtQuantum OS |
| Software Support : | Up to 1 major Android upgrades |
| Chipset : | UNISOC T8200 |
|---|---|
| CPU Cores : | 2.3 GHz, Octa Core Processor |
| Architecture : | 64 bit ( 6 nm ) |
| RAM : | 4 GB(LPDDR4X) |
| Display Type : | IPS LCD |
|---|---|
| Screen Size : | 6.74 inches (17.12 cm) |
| Resolution : | 720 x 1600 pixels |
| Aspect Ratio : | 20:9 |
| Pixel Density : | 260 ppi |
| Screen To Body Ratio : | 81.3% |
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen |
| Refresh Rate : | 120 Hz |
| Colours : | Black |
|---|---|
| Waterproof : | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Camera Setup : | Single |
|---|---|
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP |
| Autofocus : | Yes |
| Flash : | LED Flash |
| Camera Features : | Film, Slow Motion, Timelapse, UHD, Gif, Beauty, HDR, Night, Portrait, AI, Pro, Panorama, Filters, Intelligent Scanning |
| Video Recording : | 1080p |
| Camera Setup : | Single |
|---|---|
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP |
| Video Recording : | 1080p |
| Battery Capacity : | 6000 mAh |
|---|---|
| Type : | Li-Polymer |
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 18W |
| USB Type-C : | USB Type-C |
| Internal Memory : | 64 GB |
|---|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Dedicated Slot) |
| Storage Type: | UFS 2.2 |
| USB OTG: | Yes |
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
| VoLTE : | Yes |
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
| Bluetooth : | v5.0 |
| GPS : | GPS |
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
| FM Radio : | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker: | Yes |
| Audio Jack: | 3.5 mm |
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
| Other Sensors: | Accelerometer, Proximity, Compass |