CLICK TO ENLARGE
Key Features of HMD Vibe 2 Upcoming
- HMD Vibe 2 mobile is using Unisoc T8200 processor with 64 bit architecture.
- HMD Vibe 2 mobile is having 4 GB RAM and Mali-G57 MC2 Graphics.
- HMD Vibe 2 mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- HMD Vibe 2 mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- HMD Vibe 2 mobile powered by 6000 mAh battery.
- HMD Vibe 2 mobile supporting storage of 64 GB.
| Mobile Name : | HMD Vibe 2 |
| Chipset : | Unisoc T8200 ( 64 bit ) |
| RAM : | 4 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
| Rear Camera/s : | 50 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 64 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 6000 mAh |
| International Price (Expected) : | 80 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
Brief Description of HMD Vibe 2 Mobile
HMD Vibe 2 Mobile from HMD is powered by Unisoc T8200 Processor having 64 bit Architecture. HMD Vibe 2 Mobile is also having 4 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 64 GB Internal Memory , and power backed by 6000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of HMD Vibe 2
General Information
| Operating System : | Android v16 |
Performance
| Chipset : | Unisoc T8200 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 6 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
|---|
| RAM : | 4 GB |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 6.75 inches (17.15 cm) |
|---|
| Resolution : | 720 x 1640 pixels |
|---|
| Pixel Density : | 265 ppi |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
Design
| Build Material : | Glass front, plastic frame, plastic back |
|---|
| Colours : | Cosmic Lavender, Nordic Blue, Peach Pink |
|---|
| Waterproof : | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP |
| Auxillery Camera : | Yes |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | HDR |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP |
| Video Recording : | Yes |
Battery
| Battery Capacity : | 6000 mAh |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 18W |
Storage
| Internal Memory : | 64 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.2 |
|---|
| GPS : | GPS, GLONASS |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker: | Yes, with dual speakers |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Proximity |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 4 GB - STORAGE : 64 GB
RAM : 4 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 6 GB - STORAGE : 128 GB
This Page visited 6 times.
Post published on : 15-05-2026 by FindGsm | Updated on : 15-05-2026