CLICK TO ENLARGE
Key Features of Lava Bold N2 Lite Launched
- Lava Bold N2 Lite mobile is using Unisoc SC9863A processor with 64 bit architecture.
- Lava Bold N2 Lite mobile is having 3 GB RAM and IMG8322 Graphics.
- Lava Bold N2 Lite mobile is loaded with 13 MP Primary Camera.
- Lava Bold N2 Lite mobile is also having 5 MP Selfie Camera.
- Lava Bold N2 Lite mobile powered by 5000 mAh battery.
- Lava Bold N2 Lite mobile supporting storage of 64 GB.
| Mobile Name : | Lava Bold N2 Lite |
| Chipset : | Unisoc SC9863A ( 64 bit ) |
| RAM : | 3 GB |
| Graphics : | IMG8322 |
| Rear Camera/s : | 13 MP |
| Selfie Camera : | 5 MP |
| Storage : | 64 GB |
| Battery : | 5000 mAh |
| International Price (Expected) : | 70 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | April 10, 2026 |
Brief Description of Lava Bold N2 Lite Mobile
Lava Bold N2 Lite Mobile from Lava is powered by Unisoc SC9863A Processor having 64 bit Architecture. Lava Bold N2 Lite Mobile is also having 3 GB RAM , Primary Camera of 13 MP , with Selfie Camera of 5 MP. This Mobile comes with 64 GB Internal Memory , and power backed by 5000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Lava Bold N2 Lite
General Information
| Operating System : | Android v15 (Go edition) |
Performance
| Chipset : | Unisoc SC9863A |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 28 nm ) |
|---|
| Graphics : | IMG8322 |
|---|
| RAM : | 3 GB |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 6.75 inches (17.15 cm) |
|---|
| Resolution : | 720 x 1600 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 20:9 |
|---|
| Pixel Density : | 260 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 87.6% |
|---|
| Bezel-Less Display : | Waterdrop notch |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen |
|---|
| Refresh Rate : | 90 Hz |
Design
| Height : | 171 mm |
|---|
| Width : | 78 mm |
|---|
| Thickness : | 9.0 mm |
|---|
| Weight : | 205 grams |
|---|
| Colours : | Kolar Gold, Nilgiri Blue |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 13 MP |
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 5 MP |
| Video Recording : | Yes |
Battery
| Battery Capacity : | 5000 mAh |
|---|
| Type : | Li-ion |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 10W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
Storage
| Internal Memory : | 64 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | GSM / HSPA / LTE |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v4.2 |
|---|
| GPS : | GPS, GLONASS |
|---|
| Infrared : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Proximity |
Post published on : 28-04-2026 by FindGsm | Updated on : 28-04-2026