CLICK TO ENLARGE
Key Features of Lenovo Legion Y70 (2026) Upcoming
- Lenovo Legion Y70 (2026) mobile is using Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 processor with 64 bit architecture.
- Lenovo Legion Y70 (2026) mobile is having 8 GB RAM and Adreno 829 Graphics.
- Lenovo Legion Y70 (2026) mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- Lenovo Legion Y70 (2026) mobile is also having 32 MP Selfie Camera.
- Lenovo Legion Y70 (2026) mobile powered by 8000 mAh battery.
- Lenovo Legion Y70 (2026) mobile supporting storage of 256 GB.
| Mobile Name : | Lenovo Legion Y70 (2026) |
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Adreno 829 |
| Rear Camera/s : | 50 MP(ois) - 8 MP |
| Selfie Camera : | 32 MP |
| Storage : | 256 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 8000 mAh |
Brief Description of Lenovo Legion Y70 (2026) Mobile
Lenovo Legion Y70 (2026) Mobile from Lenovo is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 Processor having 64 bit Architecture. Lenovo Legion Y70 (2026) Mobile is also having 8 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 32 MP. This Mobile comes with 256 GB Internal Memory , and power backed by 8000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Lenovo Legion Y70 (2026)
General Information
| Operating System : | Android v16 |
Performance
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 3 nm ) |
|---|
| Graphics : | Adreno 829 |
|---|
| RAM : | 8 GB |
Display
| Display Type : | LTPO OLED |
|---|
| Screen Size : | 6.8 inches (17.27 cm) |
|---|
| Resolution : | 1280 x 2772 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 19.5:9 |
|---|
| Pixel Density : | 449 ppi |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 7000 nits |
|---|
| HDR 10/ HDR+ Support : | HDR 10+ |
|---|
| Refresh Rate : | 144 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
|---|
| Dolby Vision : | Yes |
Design
| Build Material : | Glass front, aluminum frame |
|---|
| Colours : | Black, White |
|---|
| Waterproof : | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets, immersible up to 1.5m for 30 min) |
|---|
| Drop Resistant : | up to 1.8m |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Triple |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP (ois) ( f/1.8, 1/1.56" sensor size, 1.0µm pixel size ) |
| Ultra-Wide Angle Camera : | 8 MP ( f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1/3.1" sensor size ) |
| Auxillery Camera : | Yes |
|---|
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| OIS : | Yes |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | HDR
Panorama
Pantone Validated Colour and Skin Tones |
|---|
| Video Recording : | 8K@30fps
4K@30/60fps
1080p@30/60/240fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 32 MP ( 22mm (wide) focal length ) |
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 8000 mAh |
|---|
| Type : | Silicon Carbon |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 90W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Bypass Charging : | Yes |
Storage
| Internal Memory : | 256 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| Storage Type: | UFS 4.1 |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 16 GB - STORAGE : 512 GB
Post published on : 13-05-2026 by FindGsm | Updated on : 13-05-2026