CLICK TO ENLARGE
Key Features of Motorola Moto G37 Power Upcoming
- Motorola Moto G37 Power mobile is using Mediatek Dimensity 6300 processor with 64 bit architecture.
- Motorola Moto G37 Power mobile is having 4 GB RAM and Mali-G57 MC2 Graphics.
- Motorola Moto G37 Power mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- Motorola Moto G37 Power mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- Motorola Moto G37 Power mobile powered by 7000 mAh battery.
- Motorola Moto G37 Power mobile supporting storage of 128 GB.
| Mobile Name : | Motorola Moto G37 Power |
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6300 ( 64 bit ) |
| RAM : | 4 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
| Rear Camera/s : | 50 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 128 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 7000 mAh |
| International Price (Expected) : | 300 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
Brief Description of Motorola Moto G37 Power Mobile
Motorola Moto G37 Power Mobile from Motorola is powered by Mediatek Dimensity 6300 Processor having 64 bit Architecture. Motorola Moto G37 Power Mobile is also having 4 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 128 GB Internal Memory , and power backed by 7000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Motorola Moto G37 Power
General Information
| Operating System : | Android v16 |
Performance
| Chipset : | Mediatek Dimensity 6300 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 6 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G57 MC2 |
|---|
| RAM : | 4 GB |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 6.67 inches (16.94 cm) |
|---|
| Resolution : | 720 x 1604 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 20:9 |
|---|
| Pixel Density : | 264 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 84.3% |
|---|
| Screen Protection : | Corning Gorilla Glass 7i |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen |
|---|
| Peak Brightness : | 1050 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
Design
| Height : | 166.2 mm |
|---|
| Width : | 76.5 mm |
|---|
| Thickness : | 8.8 mm |
|---|
| Weight : | 215 grams |
|---|
| Build Material : | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
|---|
| Colours : | PANTONE Impenetrable, Capri, Nautical Blue, Fuchsia Red |
|---|
| Waterproof : | IP64 water resistant |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP ( f/1.8, 0.61µm pixel size ) |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| Flash : | Dual LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 2K@30fps
1080p@30/60fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP ( f/2.0, 1.12µm pixel size ) |
| Video Recording : | 2K@30fps, 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 7000 mAh |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 30W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | 6W |
Storage
| Internal Memory : | 128 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Dedicated Slot) |
|---|
| Storage Type: | UFS 2.2 |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 4 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
This Page visited 15 times.
Post published on : 30-04-2026 by FindGsm | Updated on : 01-05-2026