CLICK TO ENLARGE
Key Features of Motorola Razr 70 Plus Launched
- Motorola Razr 70 Plus mobile is using Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 processor with 64 bit architecture.
- Motorola Razr 70 Plus mobile is having 12 GB RAM and Adreno 735 Graphics.
- Motorola Razr 70 Plus mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- Motorola Razr 70 Plus mobile is also having 32 MP Selfie Camera.
- Motorola Razr 70 Plus mobile powered by 4500 mAh battery.
- Motorola Razr 70 Plus mobile supporting storage of 256 GB.
| Mobile Name : | Motorola Razr 70 Plus |
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 ( 64 bit ) |
| RAM : | 12 GB |
| Graphics : | Adreno 735 |
| Rear Camera/s : | 50 MP(ois) - 50 MP |
| Selfie Camera : | 32 MP |
| Storage : | 256 GB |
| Battery : | 4500 mAh |
| International Price (Expected) : | 1150 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | April 29, 2026 |
Brief Description of Motorola Razr 70 Plus Mobile
Motorola Razr 70 Plus Mobile from Motorola is powered by Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 Processor having 64 bit Architecture. Motorola Razr 70 Plus Mobile is also having 12 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 32 MP. This Mobile comes with 256 GB Internal Memory , and power backed by 4500 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Motorola Razr 70 Plus
General Information
| Operating System : | Android v16 |
Performance
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 4 nm ) |
|---|
| Graphics : | Adreno 735 |
|---|
| RAM : | 12 GB |
Display
| Display Type : | Foldable LTPO AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 6.9 inches (17.53 cm) |
|---|
| Resolution : | 1084 x 2640 pixels |
|---|
| Pixel Density : | 414 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 85.1% |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 3000 nits |
|---|
| HDR 10/ HDR+ Support : | HDR 10+ |
|---|
| Refresh Rate : | 165 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
|---|
| Dolby Vision : | Yes |
Cover Display
| Display Type : | LTPO AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 4.0 inches (10.16 cm) |
|---|
| Resolution : | 1272 x 1080 pixels |
|---|
| Screen Protection : | Gorilla Glass Victus |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Refresh Rate : | 165 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
Design
| Height : | 171.4 mm |
|---|
| Width : | 74 mm |
|---|
| Thickness : | 7.1 mm |
|---|
| Weight : | 189 grams |
|---|
| Build Material : | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Victus), hinge (titanium) |
|---|
| Colours : | Pantone: Mountain View |
|---|
| Waterproof : | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm, immersible up to 1.5m for 30 min) |
|---|
| Form Factor : | Clamshell |
|---|
| Dimensions : | Unfolded: 171.4 x 74 x 7.1 mm
Folded: 88.1 x 74 x 15.3 mm |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP (ois) ( f/1.8, 1/1.95" sensor size, 0.8µm pixel size ) |
| Ultra-Wide Angle Camera : | 50 MP ( f/2.0, 122˚ (ultrawide), 1/2.76" sensor size, 1.28µm pixel size ) |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| OIS : | Yes |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR
Pantone Validated |
|---|
| Video Recording : | 4K@30/60fps
1080p@30/60/240fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 32 MP ( f/2.4, 0.7µm pixel size ) |
| Video Recording : | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
Battery
| Battery Capacity : | 4500 mAh |
|---|
| Removable: | No |
| Wireless Charging: | 15W wireless |
|---|
| Quick Charging : | Wired, 45W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | 5W |
Storage
| Internal Memory : | 256 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| Storage Type: | UFS 4.0 |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+eSim |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/6e/7, tri-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
|---|
| Audio Features: | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Compass, Barometer |
This Page visited 14 times.
Post published on : 30-04-2026 by FindGsm | Updated on : 30-04-2026