CLICK TO ENLARGE
Key Features of Motorola Razr Ultra 2026 Upcoming
- Motorola Razr Ultra 2026 mobile is using Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor with 64 bit architecture.
- Motorola Razr Ultra 2026 mobile is having 16 GB RAM and Adreno 830 Graphics.
- Motorola Razr Ultra 2026 mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- Motorola Razr Ultra 2026 mobile is also having 50 MP Selfie Camera.
- Motorola Razr Ultra 2026 mobile powered by 5000 mAh battery.
- Motorola Razr Ultra 2026 mobile supporting storage of 512 GB.
| Mobile Name : | Motorola Razr Ultra 2026 |
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8 Elite ( 64 bit ) |
| RAM : | 16 GB |
| Graphics : | Adreno 830 |
| Rear Camera/s : | 50 MP(ois) - 50 MP |
| Selfie Camera : | 50 MP |
| Storage : | 512 GB |
| Battery : | 5000 mAh |
| International Price (Expected) : | 1290 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | May 14, 2026 |
Brief Description of Motorola Razr Ultra 2026 Mobile
Motorola Razr Ultra 2026 Mobile from Motorola is powered by Qualcomm Snapdragon 8 Elite Processor having 64 bit Architecture. Motorola Razr Ultra 2026 Mobile is also having 16 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 50 MP. This Mobile comes with 512 GB Internal Memory , and power backed by 5000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Motorola Razr Ultra 2026
General Information
| Operating System : | Android v16 |
Performance
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon+ 6x3.53 GHz Oryon) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 3 nm ) |
|---|
| Graphics : | Adreno 830 |
|---|
| RAM : | 16 GB |
Display
| Display Type : | Foldable LTPO AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 7.0 inches (17.78 cm) |
|---|
| Resolution : | 1224 x 2992 pixels |
|---|
| Pixel Density : | 462 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 87.3% |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 5000 nits |
|---|
| HDR 10/ HDR+ Support : | HDR 10+ |
|---|
| Refresh Rate : | 165 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
|---|
| Dolby Vision : | Yes |
Cover Display
| Display Type : | LTPO AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 4.0 inches (10.16 cm) |
|---|
| Resolution : | 1272 x 1080 pixels |
|---|
| Screen Protection : | Gorilla Glass Ceramic |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Refresh Rate : | 165 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
Design
| Height : | 171.5 mm |
|---|
| Width : | 74 mm |
|---|
| Thickness : | 7.2 mm |
|---|
| Weight : | 199 Grams |
|---|
| Build Material : | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Ceramic), aluminum frame |
|---|
| Colours : | Pantone: Orient Blue, Cocoa |
|---|
| Waterproof : | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm, immersible up to 1.5m for 30 min) |
|---|
| Form Factor : | Clamshell |
|---|
| Dimensions : | Unfolded: 171.5 x 74 x 7.2 mm
Folded: 88.1 x 74 x 15.7 mm |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP (ois) ( f/1.8, 1/1.56" sensor size, 2.0µm pixel size ) |
| Ultra-Wide Angle Camera : | 50 MP ( f/2.0, 122˚ (ultrawide), 1/2.93" sensor size, 1.2µm pixel size ) |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| OIS : | Yes |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR
Pantone Validated Colour and Skin Tones |
|---|
| Video Recording : | 8K@30fps
4K@30/60/120fps
1080p@30/60/120/240fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 50 MP ( f/2.0, 1.28µm pixel size ) |
| Front Camera Features : | HDR |
|---|
| Video Recording : | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
Battery
| Battery Capacity : | 5000 mAh |
|---|
| Removable: | No |
| Wireless Charging: | 30W wireless |
|---|
| Quick Charging : | Wired, 68W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | 5W |
Storage
| Internal Memory : | 512 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| Storage Type: | UFS 4.0 |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+eSim |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
|---|
| Audio Features: | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
This Page visited 10 times.
Post published on : 30-04-2026 by FindGsm | Updated on : 30-04-2026