CLICK TO ENLARGE
Key Features of OnePlus Nord 6 Launched
- OnePlus Nord 6 mobile is using Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 processor with 64 bit architecture.
- OnePlus Nord 6 mobile is having 8 GB RAM and Adreno 825 Graphics.
- OnePlus Nord 6 mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- OnePlus Nord 6 mobile is also having 32 MP Selfie Camera.
- OnePlus Nord 6 mobile powered by 9000 mAh battery.
- OnePlus Nord 6 mobile supporting storage of 256 GB.
| Mobile Name : | OnePlus Nord 6 |
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Adreno 825 |
| Rear Camera/s : | 50 MP(ois) - 8 MP |
| Selfie Camera : | 32 MP |
| Storage : | 256 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 9000 mAh |
| International Price (Expected) : | 380 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | April 07, 2026 |
Brief Description of OnePlus Nord 6 Mobile
OnePlus Nord 6 Mobile from OnePlus is powered by Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 Processor having 64 bit Architecture. OnePlus Nord 6 Mobile is also having 8 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 32 MP. This Mobile comes with 256 GB Internal Memory , and power backed by 9000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of OnePlus Nord 6
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | OxygenOS 16 |
Performance
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 4 nm ) |
|---|
| Graphics : | Adreno 825 |
|---|
| RAM : | 8 GB |
Display
| Display Type : | AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 6.78 inches (17.22 cm) |
|---|
| Resolution : | 1272 x 2772 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 19.5:9 |
|---|
| Pixel Density : | 450 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 89.3% |
|---|
| Screen Protection : | OnePlus Crystal Guard |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 3600 nits |
|---|
| HDR 10/ HDR+ Support : | HDR 10+ |
|---|
| Refresh Rate : | 165 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
|---|
| PWM : | 3840Hz |
Design
| Height : | 162.5 mm |
|---|
| Width : | 77.5 mm |
|---|
| Thickness : | 8.5 mm |
|---|
| Weight : | 210 grams |
|---|
| Build Material : | Glass Front (OnePlus Crystal Guard), plastic frame, plastic back |
|---|
| Colours : | Fresh Mint, Pitch Black, Quick Silver |
|---|
| Waterproof : | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets, immersible up to 1.5m for 30 min) |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP (ois) ( f/1.8, 26mm (wide) focal length, 1/1.95" sensor size, 0.8µm pixel size ) |
| Ultra-Wide Angle Camera : | 8 MP ( f/2.2, 16mm focal length, 112˚ (ultrawide), 1/4.0" sensor size, 1.12µm pixel size ) |
| Auxillery Camera : | Yes |
|---|
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| OIS : | Yes |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
Ultra HDR |
|---|
| Video Recording : | 4K@30/60fps (main)
1080p@30 (ultrawide) |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 32 MP ( f/2.0, 21mm (wide) focal length, 1/3.1" sensor size, 1.6µm pixel size ) |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| Front Camera Features : | Panorama |
|---|
| Video Recording : | 4K@30fps
1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 9000 mAh |
|---|
| Type : | Silicon Carbon |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 80W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | 27W |
|---|
| Bypass Charging : | Yes |
Storage
| Internal Memory : | 256 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| Storage Type: | UFS 4.1 |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v6.0 |
|---|
| GPS : | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| Infrared : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | On Screen |
|---|
| Fingerprint Sensor Type: | Optical |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 512 GB
This Page visited 83 times.
Post published on : 25-03-2026 by FindGsm | Updated on : 22-04-2026