CLICK TO ENLARGE
Key Features of OnePlus Nord CE6 Lite Launched
✩ Also known as OnePlus Nord CE6 Lite 5G
- OnePlus Nord CE6 Lite mobile is using Mediatek Dimensity 7400 Apex processor with 64 bit architecture.
- OnePlus Nord CE6 Lite mobile is having 6 GB RAM and Mali G615 Graphics.
- OnePlus Nord CE6 Lite mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- OnePlus Nord CE6 Lite mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- OnePlus Nord CE6 Lite mobile powered by 7000 mAh battery.
- OnePlus Nord CE6 Lite mobile supporting storage of 128 GB.
| Mobile Name : | OnePlus Nord CE6 Lite |
| Chipset : | Mediatek Dimensity 7400 Apex ( 64 bit ) |
| RAM : | 6 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Mali G615 |
| Rear Camera/s : | 50 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 128 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 7000 mAh |
| International Price (Expected) : | 190 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | May 12, 2026 |
Brief Description of OnePlus Nord CE6 Lite Mobile
OnePlus Nord CE6 Lite Mobile from OnePlus is powered by Mediatek Dimensity 7400 Apex Processor having 64 bit Architecture. OnePlus Nord CE6 Lite Mobile is also having 6 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 128 GB Internal Memory , and power backed by 7000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of OnePlus Nord CE6 Lite
General Information
| Operating System : | Android v16 |
Performance
| Chipset : | Mediatek Dimensity 7400 Apex |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 6 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali G615 |
|---|
| RAM : | 6 GB |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 6.72 inches (17.07 cm) |
|---|
| Resolution : | 1080 x 2400 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 20:9 |
|---|
| Pixel Density : | 392 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 86.5% |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Peak Brightness : | 1000 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 144 Hz |
Design
| Height : | 165.9 mm |
|---|
| Width : | 76 mm |
|---|
| Thickness : | 8.5 mm |
|---|
| Weight : | 208 grams |
|---|
| Colours : | Hyper Black, Vivid Mint |
|---|
| Waterproof : | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Dual |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP ( f/1.8, 27mm (wide) focal length, 1/2.88" sensor size, 0.61µm pixel size ) |
| Auxillery Camera : | Yes |
|---|
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| Flash : | Dual LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 4K@30fps
1080p@30/60/120fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP ( f/2.0, 25mm (wide) focal length, 1/4.0" sensor size, 1.12µm pixel size ) |
| Front Camera Features : | Panorama |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 7000 mAh |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 45W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | 10W |
|---|
| Bypass Charging : | Yes |
Storage
| Internal Memory : | 128 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Shared Slot with SIM) |
|---|
| Storage Type: | UFS 3.1 |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 6 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
This Page visited 633 times.
Post published on : 31-03-2026 by FindGsm | Updated on : 18-05-2026