| Mobile Name : | Sony Xperia 1 VIII |
|---|---|
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 ( 64 bit ) |
| RAM : | 12 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Adreno 840 |
| Rear Camera/s : | 48 MP(ois) - 48 MP - 48 MP(ois) |
| Selfie Camera : | 12 MP |
| Storage : | 256 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 5000 mAh |
| Antutu Score : | 3210596 (v11) |
| International Price (Expected) : | 1499 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | June 19, 2026 |
| Operating System : | Android v16 |
|---|---|
| Software Support : | Up to 4 major Android upgrades |
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
|---|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Architecture : | 64 bit ( 3 nm ) |
| Graphics : | Adreno 840 |
| RAM : | 12 GB |
| Display Type : | LTPO OLED |
|---|---|
| Screen Size : | 6.50 inches (16.51 cm) |
| Resolution : | 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio : | 19.5:9 |
| Pixel Density : | 396 ppi |
| Screen To Body Ratio : | 86.5% |
| Screen Protection : | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
| HDR 10/ HDR+ Support : | HDR BT.2020 |
| Refresh Rate : | 120 Hz |
| Display Color : | 1B |
| Height : | 162 mm |
|---|---|
| Width : | 74 mm |
| Thickness : | 8.3 mm |
| Weight : | 200 grams |
| Build Material : | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Colours : | Graphite Black, Iolite Silver, Garnet Red, Native Gold |
| Waterproof : | IP65/IP68 dust tight and water resistant ( low pressure water jets, immersible up to 1.5m for 30 min ) |
| Camera Setup : | Triple |
|---|---|
| Primary Camera (Wide Angle) : | 48 MP (ois) ( f/1.9, 24mm (wide) focal length, 1/1.35" sensor size, 1.12µm pixel size ) |
| Ultra-Wide Angle Camera : | 48 MP ( f/2.0, 16mm (ultrawide) focal length, 1/1.56" sensor size, 1.0µm pixel size ) |
| Periscope Camera: | 48 MP (ois) ( f/2.8, 70mm (periscope telephoto) focal length, , 1/1.56" sensor size, 1.0µm pixel size ) |
| Autofocus : | Dual Pixel Phase Detection autofocus |
| OIS : | Yes |
| Flash : | LED Flash |
| Camera Features : | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating Color spectrum sensor Panorama HDR Eye tracking |
| Video Recording : | 4K@24/30/60/120fps 1080p@30/60/120fps |
| Video Recording Features : | 5-axis gyro-EIS |
| Camera Setup : | Single |
|---|---|
| Selfie Camera Resolution : | 12 MP ( f/2.0, 24mm (wide) focal length, 1/2.9" sensor size, 1.22µm pixel size ) |
| Front Camera Features : | HDR |
| Video Recording : | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Battery Capacity : | 5000 mAh |
|---|---|
| Removable: | No |
| Wireless Charging: | 15W wireless |
| Quick Charging : | Wired, 30W (50% in 30 min) |
| USB Type-C : | USB Type-C |
| Reverse wireless : | Yes |
| Internal Memory : | 256 GB |
|---|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Dedicated Slot) |
| Storage Type: | UFS |
| USB OTG: | Yes |
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+eSim+eSim (max 2 at a time) |
|---|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| Network Support : | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| VoLTE : | Yes |
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Wifi Features : | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth : | v6.0 |
| GPS : | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC : | Yes |
| USB Connectivity : | USB 3.2, Mass storage device, USB charging |
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker: | Yes |
| Audio Jack: | 3.5 mm |
| Audio Features: | Snapdragon Sound |
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer, Native Sony Alpha camera support |