CLICK TO ENLARGE
Key Features of Tecno Pop X 4G Launched
- Tecno Pop X 4G mobile is using Unisoc T7250 processor with 64 bit architecture.
- Tecno Pop X 4G mobile is having 4 GB RAM and Mali-G57 MP1 Graphics.
- Tecno Pop X 4G mobile is loaded with 13 MP Primary Camera.
- Tecno Pop X 4G mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- Tecno Pop X 4G mobile powered by 5000 mAh battery.
- Tecno Pop X 4G mobile supporting storage of 64 GB.
| Mobile Name : | Tecno Pop X 4G |
| Chipset : | Unisoc T7250 ( 64 bit ) |
| RAM : | 4 GB |
| Graphics : | Mali-G57 MP1 |
| Rear Camera/s : | 13 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 64 GB |
| Battery : | 5000 mAh |
| Indian Price (Expected) : | 9299 ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
Brief Description of Tecno Pop X 4G Mobile
Tecno Pop X 4G Mobile from Tecno Mobile is powered by Unisoc T7250 Processor having 64 bit Architecture. Tecno Pop X 4G Mobile is also having 4 GB RAM , Primary Camera of 13 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 64 GB Internal Memory , and power backed by 5000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Tecno Pop X 4G
General Information
| Operating System : | Android v15 |
|---|
| Custom UI : | HIOS 15 |
Performance
| Chipset : | Unisoc T7250 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 12 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G57 MP1 |
|---|
| RAM : | 4 GB |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 6.74 inches (17.12 cm) |
|---|
| Resolution : | 720 x 1600 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 20:9 |
|---|
| Pixel Density : | 260 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 84.1% |
|---|
| Bezel-Less Display : | Waterdrop notch |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
Design
| Height : | 167.7 mm |
|---|
| Width : | 77.8 mm |
|---|
| Thickness : | 8.1 mm |
|---|
| Build Material : | Glass front, plastic back, plastic frame |
|---|
| Colours : | Flare White, Chilly Green |
|---|
| Waterproof : | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
|---|
| Drop Resistant : | up to 1.2m |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 13 MP ( f/1.9 ) |
| Flash : | Dual LED Flash |
|---|
| Video Recording : | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP |
| Video Recording : | Yes |
Battery
| Battery Capacity : | 5000 mAh |
|---|
| Type : | Li-Polymer |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 15W |
Storage
| Internal Memory : | 64 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Dedicated Slot) |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | GSM / HSPA / LTE |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.2 |
|---|
| GPS : | GPS |
|---|
| Infrared : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer |
Post published on : 12-05-2026 by FindGsm | Updated on : 13-05-2026