CLICK TO ENLARGE
Key Features of Vivo Y600 Pro Launched
- vivo Y600 Pro mobile is using Mediatek Dimensity 7300e processor with 64 bit architecture.
- vivo Y600 Pro mobile is having 8 GB RAM and Mali-G610 Graphics.
- vivo Y600 Pro mobile is loaded with 50 MP Primary Camera.
- vivo Y600 Pro mobile is also having 32 MP Selfie Camera.
- vivo Y600 Pro mobile powered by 10200 mAh battery.
- vivo Y600 Pro mobile supporting storage of 128 GB.
| Mobile Name : | vivo Y600 Pro |
| Chipset : | Mediatek Dimensity 7300e ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Mali-G610 |
| Rear Camera/s : | 50 MP |
| Selfie Camera : | 32 MP |
| Storage : | 128 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 10200 mAh |
| International Price (Expected) : | 250 EURO ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | April 27, 2026 |
Brief Description of vivo Y600 Pro Mobile
vivo Y600 Pro Mobile from Vivo is powered by Mediatek Dimensity 7300e Processor having 64 bit Architecture. vivo Y600 Pro Mobile is also having 8 GB RAM , Primary Camera of 50 MP , with Selfie Camera of 32 MP. This Mobile comes with 128 GB Internal Memory , and power backed by 10200 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of vivo Y600 Pro
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | OriginOS 6 |
Performance
| Chipset : | Mediatek Dimensity 7300e |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 6 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G610 |
|---|
| RAM : | 8 GB |
Display
| Display Type : | AMOLED |
|---|
| Screen Size : | 6.83 inches (17.35 cm) |
|---|
| Resolution : | 1260 x 2800 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 20:9 |
|---|
| Pixel Density : | 450 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 89.8% |
|---|
| Bezel-Less Display : | Punch-hole display |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
|---|
| PWM : | 4320Hz |
Design
| Height : | 163.9 mm |
|---|
| Width : | 76.5 mm |
|---|
| Thickness : | 8.2 mm |
|---|
| Weight : | 223 grams |
|---|
| Colours : | Black, Blue, Gold, Violet |
|---|
| Waterproof : | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets, immersible up to 1.5m for 24 Hours) |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 50 MP ( f/1.8 ) |
| Autofocus : | Phase Detection autofocus |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | Panorama
HDR |
|---|
| Video Recording : | 1080p |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 32 MP ( f/2.5 ) |
| Front Camera Features : | Panorama |
|---|
| Video Recording : | 1080p |
Battery
| Battery Capacity : | 10200 mAh |
|---|
| Type : | Silicon Carbon |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 90W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
|---|
| Reverse Wired : | Yes |
Storage
| Internal Memory : | 128 GB |
|---|
| Expandable Memory: | No |
|---|
| Storage Type: | UFS 3.1 |
|---|
| USB OTG: | Yes |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 5G,4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.4 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| NFC : | Yes |
|---|
| Infrared : | Yes |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | On-screen |
|---|
| Fingerprint Sensor Type: | Optical |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 8 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 512 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 256 GB
RAM : 12 GB - STORAGE : 512 GB
This Page visited 88 times.
Post published on : 27-04-2026 by FindGsm | Updated on : 28-04-2026