CLICK TO ENLARGE
Key Features of Xiaomi Redmi A7 Pro Launched
- Xiaomi Redmi A7 Pro mobile is using Unisoc T7250 processor with 64 bit architecture.
- Xiaomi Redmi A7 Pro mobile is having 4 GB RAM and Mali-G57 MP1 Graphics.
- Xiaomi Redmi A7 Pro mobile is loaded with 13 MP Primary Camera.
- Xiaomi Redmi A7 Pro mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- Xiaomi Redmi A7 Pro mobile powered by 6000 mAh battery.
- Xiaomi Redmi A7 Pro mobile supporting storage of 64 GB.
| Mobile Name : | Xiaomi Redmi A7 Pro |
| Chipset : | Unisoc T7250 ( 64 bit ) |
| RAM : | 4 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Mali-G57 MP1 |
| Rear Camera/s : | 13 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 64 GB [ Click For More Options ] |
| Battery : | 6000 mAh |
| International Price (Expected) : | 137 USD ( Possible Current Price Will Be Changed. ) |
| Released Date : | March 13, 2026 |
Brief Description of Xiaomi Redmi A7 Pro Mobile
Xiaomi Redmi A7 Pro Mobile from Redmi is powered by Unisoc T7250 Processor having 64 bit Architecture. Xiaomi Redmi A7 Pro Mobile is also having 4 GB RAM , Primary Camera of 13 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 64 GB Internal Memory , and power backed by 6000 mAh Battery.
Compare with these Mobiles.
Specifications of Xiaomi Redmi A7 Pro
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | HyperOS 3 |
Performance
| Chipset : | Unisoc T7250 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 12 nm ) |
|---|
| Graphics : | Mali-G57 MP1 |
|---|
| RAM : | 4 GB |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 6.9 inches (17.53 cm) |
|---|
| Resolution : | 720 x 1600 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 20:9 |
|---|
| Pixel Density : | 254 ppi |
|---|
| Screen To Body Ratio : | 84.3% |
|---|
| Bezel-Less Display : | Waterdrop notch |
|---|
| Touch Screen : | Capacitive Touchscreen |
|---|
| Peak Brightness : | 800 nits |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
Design
| Height : | 171.6 mm |
|---|
| Width : | 79.5 mm |
|---|
| Thickness : | 8.2 mm |
|---|
| Weight : | 208 grams |
|---|
| Colours : | Black, Mist Blue, Palm Green, Sunset Orange |
|---|
| Waterproof : | Dust and splash resistant |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
| Primary Camera (Wide Angle) : | 13 MP ( f/2.2, 1/3.06" sensor size ) |
| Auxillery Camera : | Yes |
|---|
| Flash : | LED Flash |
|---|
| Camera Features : | HDR |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP ( f/2.0 ) |
| Front Camera Features : | HDR |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 6000 mAh |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 15W |
Storage
| Internal Memory : | 64 GB |
|---|
| Expandable Memory: | microSDXC (Dedicated Slot) |
|---|
| Storage Type: | UFS 2.2 |
Network & Connectivity
| Sim Slot/s : | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|
| Sim Size : | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|---|
| Network Support : | 4G,3G,2G,EDGE,GPRS Bands |
|---|
| VoLTE : | Yes |
|---|
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot |
|---|
| Bluetooth : | v5.2 |
|---|
| GPS : | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| USB Connectivity : | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| FM Radio : | Yes |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | 3.5 mm |
Sensors
| Fingerprint Sensor : | Yes |
|---|
| Fingerprint Sensor Position: | Side |
|---|
| Other Sensors: | Accelerometer, Compass, Virtual proximity sensing |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 4 GB - STORAGE : 64 GB
RAM : 4 GB - STORAGE : 128 GB
This Page visited 245 times.
Post published on : 04-02-2026 by FindGsm | Updated on : 04-04-2026