CLICK TO ENLARGE
Key Features of Honor Pad 20 Upcoming
✩ Also known as Honor Tablet 20
- Honor Pad 20 mobile is using Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 processor with 64 bit architecture.
- Honor Pad 20 mobile is having 8 GB RAM and Adreno 720 Graphics.
- Honor Pad 20 mobile is loaded with 8 MP Primary Camera.
- Honor Pad 20 mobile is also having 8 MP Selfie Camera.
- Honor Pad 20 mobile powered by 10100 mAh battery.
- Honor Pad 20 mobile supporting storage of 128 GB.
| Mobile Name : | Honor Pad 20 |
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB [ Click For More Options ] |
| Graphics : | Adreno 720 |
| Main Camera : | 8 MP |
| Selfie Camera : | 8 MP |
| Storage : | 128 GB |
| Battery : | 10100 mAh |
Brief Description of Honor Pad 20 Mobile
Honor Pad 20 Mobile from Honor is powered by Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 Processor having 64 bit Architecture. Honor Pad 20 Mobile is also having 8 GB RAM , Primary Camera of 8 MP , with Selfie Camera of 8 MP. This Mobile comes with 128 GB Internal Memory , and power backed by 10100 mAh Battery.
Specifications of Honor Pad 20
General Information
| Operating System : | Android v16 |
|---|
| Custom UI : | MagicOS 10 |
Performance
| Chipset : | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
|---|
| CPU Cores : | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
|---|
| Architecture : | 64 bit ( 4 nm ) |
|---|
| Graphics : | Adreno 720 |
|---|
| RAM : | 8 GB ( ) |
Display
| Display Type : | IPS LCD |
|---|
| Screen Size : | 12.1 inches (30.73 cm) |
|---|
| Resolution : | 1600 x 2560 pixels |
|---|
| Aspect Ratio : | 16:10 |
|---|
| Pixel Density : | 249 ppi |
|---|
| HDR 10/ HDR+ Support : | HDR |
|---|
| Refresh Rate : | 120 Hz |
|---|
| Display Color : | 1B |
Design
| Build Material : | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
|---|
| Colours : | Green, Pink |
Camera
Main Camera
| Camera Setup : | Single |
|---|
| Primary Camera (Wide Angle) : | 8 MP ( f/2.2 ) |
| Autofocus : | Yes |
|---|
| Video Recording : | Yes |
Selfie Camera
| Camera Setup : | Single |
| Selfie Camera Resolution : | 8 MP ( f/2.2 ) |
|---|
| Video Recording : | 1080p@30fps |
Battery
| Battery Capacity : | 10100 mAh |
|---|
| Type : | Li-Polymer |
|---|
| Removable: | No |
| Quick Charging : | Wired, 45W |
|---|
| USB Type-C : | USB Type-C |
Storage
| Internal Memory : | 128 GB |
Network & Connectivity
| Wifi : | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
|---|
| Wifi Features : | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth : | v5.3 |
|---|
| USB Connectivity : | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Stereo Speakers: | Yes (6 speakers) |
|---|
| Loudspeaker: | Yes |
|---|
| Audio Jack: | USB Type-C |
More About Mobile
More variants are available with options :
RAM : 8 GB - STORAGE : 128 GB
RAM : 8 GB - STORAGE : 256 GB
Post published on : 14-05-2026 by FindGsm | Updated on : 14-05-2026