| Mobile Name : | Motorola Edge 70 Pro |
|---|---|
| Chipset : | Mediatek Dimensity 8500 Extreme ( 64 bit ) |
| RAM : | 8 GB |
| Graphics : | Mali-G720 MC8 |
| Main Camera : | 50 MP(ois) - 50 MP |
| Camera Sensor : | Sony LYT-710 |
| Selfie Camera : | 50 MP |
| Storage : | 256 GB |
| Battery : | 6500 mAh |
| Antutu Score : | 213077 (v11) |
| Released Date : | April 29, 2026 |